Článek
Námraza, která se tvoří během marťanské zimy, zastavuje pohyb písečných zrnek a duny tak zůstávají na místě až do jarního tání. Když mráz roztaje, duny se znovu začnou stěhovat.
A zatímco na Zemi je jaro hodně tekuté, protože vodní led taje, na Marsu se všechno děje třeskem, což vede k mrazovým lavinám, které se řítí z útesů. Plynný oxid uhličitý exploduje ze země a silné větry pomáhají přetvářet severní pól.
Tady by nepřežil ani lední medvěd, teplota zde klesá pod -92°C

Mohlo by dvojče Země detekovat důkazy o lidstvu? Hledání života a inteligence ve vesmíru

Jemná atmosféra Marsu neumožňuje na povrchu hromadění kapalin, jako je tomu tady na Zemi. Místo tání led sublimuje a mění se na plyn. Proto náhlý přechod v období jara znamená pro marťanské počasí mnoho prudkých změn.
Jak vodní led, tak oxid uhličitý (suchý led), který je na Marsu mnohem hojnější, slábnou a lámou se.

Když světlo prosvítá ledem, pracuje s oxidem uhličitým, který ohřívá jeho spodní vrstvy. Ty se namísto roztavení v kapalinu mění ve výbušný plyn. Nahromaděný plyn vyústí ve výbušné gejzíry, které vrhají tmavé vějíře trosek na povrch.
Marťanské duny, které jsou na severní polokouli, zachytila průzkumná sonda NASA pomocí kamery HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) 8. září 2022.
Zdroj: NASA/JPL-Caltech