Článek
Vědci z Národního střediska pro údaje o sněhu a ledu tento údaj, který se nebezpečně blíží stovce, našli při analýze nejpodrobnější mapy globální povrchové teploty. Ty byly vytvořené pomocí dat ze satelitů dálkového průzkumu Země. Data pořídil senzor MODIS, který je součástí družice NASA Aqua a senzor TIRS, který je součástí družice Landsat 8.
Teplotní rekordy pod bodem mrazu
Tento neuvěřitelný rekord, - 93,2 °C, je ještě o několik stupňů nižší, než předchozí naměřené minimum, které dosáhlo mínus 89,2° Celsia. Naměřili ho na ruské výzkumné stanici Vostok ve východní Antarktidě v roce 1983.
Nejchladnějším trvale obydleným místem na Zemi je severovýchodní Sibiř, kde teploty ve městech Verchojansk (v roce 1892) a Oimekon (v roce 1933), klesly až na minus 67,8 °C.
Ovšem rekordní mínusová teplota byla naměřená na vysokém hřebenu v Antarktidě na Východoantarktické plošině, kde můžou teploty v několika prohlubních za jasné zimní noci klesnout pod minus 92° C, což je nižší teplota, než jaká kdy byla dosud zaznamenaná.
Rekord padl 10.srpna 2010
Vědci NASA analyzovali data z několika satelitních přístrojů, které 32 let mapovaly teplotu povrchu Antarktidy (viz. první odstavec). V blízkosti vysokého hřebene, který se táhne od dómu Arugs k dómu Fuji, vědci našli shluky kapes, které několikrát klesly na rekordně nízké teploty. A právě tady družice zaznamenaly neuvěřitelných mínus 93,2° C.