Článek
Článek byl přeložený a upravený podle tiskové zprávy Andrewa Wanga a Jane J. Leeové z Laboratoře proudového pohonu, Pasadena, Kalifornie, JPL
Americko-indický satelit bude sledovat měnící se povrch Země. Planeta zažívá zemětřesení, sesuvy půdy, přichází úbytek ledovců i lesů. Díky satelitům můžou vědci sledovat, jak se planeta mění v průběhu času.
NISTAR, který dvakrát za 12 dní zobrazí téměř všechny pevné povrchy Země, uvidí i ohyb zemské kůry před a po přírodních katastrofách, ale také bude sledovat změny celých ekosystémů, včetně růstu lesů a odlesňování.

Laboratoř Jet Propulsion Laboratory NASA použila radarová data pořízená družicí Sentinel-1A ESA před a po erupci sopky Calbuco v Chile v roce 2015 k vytvoření tohoto interferogramu ukazujícího deformaci země.
Mikrovlny k detekci povrchů
Mimořádné schopnosti získal satelit díky SAR. Jde o systém, který kombinuje několik měření k zaostření scény při přeletu radaru nad krajinou pod ním. Satelit funguje jako konvenční radar, který k detekci vzdálených povrchů a objektů využívá mikrovlny, ale aby dokázal odhalit vlastnosti a charakteristiky ve vysokém rozlišení, jednoduše zrychlí zpracování dat.
Kdyby družice neměla SAR, potřebovala by antény, které by byly příliš obrovské na to, aby mohly být vypuštěné na oběžnou dráhu, natož aby fungovala.
NISAR je široký 12 metrů, což je zhruba délka autobusu. Aby bez SAR zobrazil pixely Země o průměru zhruba 10 metrů, musel by mít průměr 19 kilometrů.
Zápis mikrovlnných pulsů do počítačů
NISTAR vysílá z vesmíru mikrovlnné pulzy směrem k Zemi. Když pulzy na něco narazí, například na sopečný kužel, rozptýlí se. Anténa přijímá signály, které se odrážejí zpět k přístroji, který měří jejich sílu, změnu frekvence, dobu, jak dlouho trvalo, než se vrátily zpátky a zda se odrazily od více povrchů, jako jsou budovy.
Tyto informace pomůžou zjistit přítomnost objektu nebo povrchu, jeho vzdálenost a rychlost, ale rozlišení je příliš nízké na to, aby bylo možné vytvořit jasný obraz. SAR, která byla poprvé vytvořena v Goodyear Aircraft Corp. v roce 1952, tento problém vyřeší.
Počítačové zpracování těchto signálů je jako objektiv fotoaparátu, který přesměruje a zaostří světlo, aby vytvořil ostrou fotografii. S SAR tvoří dráha kosmické lodi „čočku“ a zpracování se přizpůsobuje Dopplerovým posunům, což umožňuje agregovat ozvěny do jediného zaostřeného obrazu.
Satelit NISAR pomůže výzkumníkům lépe porozumět procesům, které ovlivňují miliardy lidských životů.