Článek
Článek byl přeložen a upraven podle tiskové zprávy ACS Newsroom, Informační centrum Americké chemické společnosti
Italští vědci je vypěstovali, aby k nim mohli přidat bio struktury. Takže je tento krásný a elegantní nanokvět ve skutečnosti léčivý. Má antioxidační, antibakteriální a antibiofilmové účinky. Vědci je aplikovali na nanovlákenný obvaz, který by se mohl přikládat na hnisavé rány.
Fatemeh Ahmadpoor, Pier Francesco Ferrari a jejich kolegové ke svým květům přidali fosforečnan měďnatý a kyselinu tříslovou. Jejich volba byla jasná, vybrali je kvůli antibiotickým a protizánětlivým vlastnostem.
V testech své nanokvětinové obvazy podrobili širokému spektru kultivovaných bakterií, včetně E. coli, Pseudomonasu, eruginosu a Staphylococcu aureua, jejich biofilmů odolných vůči antibiotikům. Květy zachycovaly reaktivní formy kyslíku a nepoškodily přitom žádné lidské buňky pěstované v laboratoři.
Testy se skvělým závěrem
Vědci ve své studii publikované v ACS Applied Bio Material, uvádějí, že laboratorní testy jejich obvazů s nanokvětinovým povlakem prokazují antibiotické, protizánětlivé a biokompatibilní vlastnosti. Říká se, že tyto výsledky ukazují, že tyto nanokvětinové obvazy naklíčené pomocí kyseliny tříslové a fosforečnanem měďnatým, jsou slibnými kandidáty pro léčbu infekcí a zánětlivých stavů.
Tato nanostruktura podobná karafiátu by mohla v budoucnu být používaná v obvazech k podpoře hojení ran. Ahmadpoor a Ferrari říkají, že tyto nanokvětinové obvazy představují průlomový pokrok tím, že poskytují přirozené a vysoce účinné řešení pro boj s infekcemi a urychlení hojení ran.