Hlavní obsah
Svět2000

Paleontologové možná pátrají po pozůstatcích dinosaurů na špatném místě

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Foto: GuoWuYou/Pixabay

Hlína občas odkryje poklad z pradávné minulosti, přesto vědcům stále uniká místo zrodu těchto prehistorických zvířat. Nová studie ale možná odkryla důvod.

Reklama

Článek

Článek byl přeložen a upraven z tiskové zprávy Jamesea Ashworta z Londýnského přírodovědeckého muzea

Proč bylo hledání dosud neúspěšné? Možná je to proto, že paleontologové nehledali na správném místě. Planetu, jak ji známe dnes, by prapředci nepoznali. Tam, kde byly hluboké lesy dneska leží poušť.

Opravdu by bylo tak velkým překvapením, kdyby vědci v poušti objevili lodě? No, možná asi ne. Vědci už přece vědí, že tudy vedla nespoutaná divoká řeka, ale hledali by tady dinosaury?

O Sahaře se moc neříká, že tudy protékala řeka. Ale někdy mezi roky 11 700 až 5 000 lety př.n.l., tudy jedna přece jenom tekla, Tamarasset. V plném toku by se dnes řadila na 11. místo mezi největšími řekami na Zemi.* Paleoklimatoložka a geochemička Charlotte Skonieczny z Francouzského výzkumného ústavu pro průzkum moří a její kolegové uvedli své důkazy o existenci starověkého kanálu v e vydání Scientific American.

Pochází dinosauři ze suchých savan?

Nové vědecké modely naznačují, že první dinosauři se vyvinuli v suchých savanách a horkých pouštích starověkého superkontinentu Gondwana. Tato oblast by dále tvořila Amazonii, povodí Konga a saharskou poušť.

Joel Heath, který vedl nový výzkum, říká, že nález by mohl „změnit všechno“, co dnes vime o původu dinosaurů. „Donedávna se mělo za to, že se dinosauři museli vyvinout v jižní Gondwaně, na území dnešní Brazílie a Argentiny, protože tam byly nalezené nejstarší dinosauří fosilie,“ vysvětluje Joel. „Nicméně fosilní záznamy mají velké mezery, takže je nelze brát jako nominální hodnotu.“

„Naše modelování naznačuje, že nejstarší dinosauři mohli pocházet z Gondwany v nízké zeměpisné šířce. I když v těchto místech nebyly dosud nalezené žádné fosilie, může to být způsobeno nedostupností terénu a relativního nedostatku výzkumného úsilí právě v těchto oblastech.“

Další články

Revoluční 2litrový motor funguje na čpavek

Jde o první motor na světě schopný přímo vstřikovat čpavek do spalovací komory při vysokém tlaku. Navíc prokázal výbornou tepelnou účinnost a výkon a zároveň...