Hlavní obsah
Svět2000

Australský radioteleskop dostal nástavbu, která „prosévá“ záhadné signály z vesmíru neskutečnou rychlostí

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Foto: Alex Cherney/CSIRO/Tiskový zdroj EA

Radioteleskop ASKAP CSIRO se skládá z 36 parabol rozmístěných na 6 km v zemi Wajarri, v Západní Austrálii.

Tato technologie je ekvivalentem písečné pláže, kterou byste museli prohledat každou minutu, abyste v ní hledali jedinou malou minci.

Reklama

Článek

Článek byl přeložen a upraven z tiskové zprávy Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum Charlene D'Monteové

Ano, dívat se do vesmíru je pro astronomy stejné, jako prosévat tuny písku, jen abyste objevili jedinou malou minci. U takové práce strávíte tisíce hodin a stejně vám hrozí riziko, že svou minci přehlédnete. Aby se tak nestalo, vymysleli vědci z Austrálie přístroj, který prohledává obrovské objemy dat, aniž by vaši minci přehlédl. Jen pro představu. Aby CRACO odhalil a identifikoval například polohu záblesků, zpracuje 100 miliard pixelů za jedinou sekundu!

Systém CRACO se skládá ze shluku počítačů a urychlovačů připojených k radioteleskopu ASKAP na Inyarrimanha Ilgari Bundara, což je Murchisonova radioastronomická observatoř CSIRO postavená na území Wajarri Yamaji.

Keith Bannister, astronom a inženýr CSIRO, který spolu se svým týmem vyvinul přístroj CRACO, říká, že rozsah pozorování, který umožňuje nová technologie, je obrovský. Už nyní dokáže najít záblesky z vesmíru 100krát za sekundu a v budoucnu astronomové očekávají, že se tento počet zvýší na 1 000krát za sekundu.

Foto: CSIRO/Tiskový zdroj EurekAlert

Dr. Keith Bannister z vědeckého centra CSIRO, který vedl inženýrský tým pro sestrojení přístroje CRACO.

Přístroj je navržený tak, aby procházel biliony pixelů dat získaných teleskopem a vyhledával v nich anomálie. Ale hlavně, když si všimne něčeho neobvyklého, upozorní vědce, což astronomům umožní rychle sledovat další data a dokončit vlastní analýzu.

Úspěšný test

Už první test této technologie odhalil záhadné objekty tím, že proséval signály z vesmíru podobně, jako když proséváte písek na pláži. Detekoval ale také dlouhoperiodické přechodné jevy, které v naší galaxii zůstávají záhadnými objekty. Jak rychlé rádiové záblesky, tak přechodné jevy byly poprvé objevené právě v Austrálii. Astronomové společně s inženýry z australské národní vědecké agentury CSIRO vyvinuli tento systém pro svůj radioteleskop ASKAP, který slouží k rychlé detekci záhadných rádiových záblesků a dalších vesmírných jevů. Nová technologie umožnila objev dvou rychlých rádiových záblesků a dvou sporadicky vyzařujících neutronových hvězd, ale také poskytla vylepšené údaje o poloze čtyř pulsarů. Od té doby se podařilo najít více než dvacet rychlých rádiových záblesků.

Foto: Yuanming Wang, spoluautor CRAFT/Tiskový zdroj EurekAlert

Příklad galaxie hostující rychlý rádiový výboj identifikovaný systémem CRACO.

Vývoj této technologie posiluje mezinárodní pověst Austrálie jako lídra v oblasti radioastronomické techniky a výzkumu.

Vědecká studie byla publikovaná v Australské astronomické společnosti DOI10.1017/pasa.2024.107

Další články

Revoluční 2litrový motor funguje na čpavek

Jde o první motor na světě schopný přímo vstřikovat čpavek do spalovací komory při vysokém tlaku. Navíc prokázal výbornou tepelnou účinnost a výkon a zároveň...