Článek
Článek byl přeložen a upraven z tiskové zprávy Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum Charlene D'Monteové
Ano, dívat se do vesmíru je pro astronomy stejné, jako prosévat tuny písku, jen abyste objevili jedinou malou minci. U takové práce strávíte tisíce hodin a stejně vám hrozí riziko, že svou minci přehlédnete. Aby se tak nestalo, vymysleli vědci z Austrálie přístroj, který prohledává obrovské objemy dat, aniž by vaši minci přehlédl. Jen pro představu. Aby CRACO odhalil a identifikoval například polohu záblesků, zpracuje 100 miliard pixelů za jedinou sekundu!
Systém CRACO se skládá ze shluku počítačů a urychlovačů připojených k radioteleskopu ASKAP na Inyarrimanha Ilgari Bundara, což je Murchisonova radioastronomická observatoř CSIRO postavená na území Wajarri Yamaji.
Keith Bannister, astronom a inženýr CSIRO, který spolu se svým týmem vyvinul přístroj CRACO, říká, že rozsah pozorování, který umožňuje nová technologie, je obrovský. Už nyní dokáže najít záblesky z vesmíru 100krát za sekundu a v budoucnu astronomové očekávají, že se tento počet zvýší na 1 000krát za sekundu.

Dr. Keith Bannister z vědeckého centra CSIRO, který vedl inženýrský tým pro sestrojení přístroje CRACO.
Přístroj je navržený tak, aby procházel biliony pixelů dat získaných teleskopem a vyhledával v nich anomálie. Ale hlavně, když si všimne něčeho neobvyklého, upozorní vědce, což astronomům umožní rychle sledovat další data a dokončit vlastní analýzu.
Úspěšný test
Už první test této technologie odhalil záhadné objekty tím, že proséval signály z vesmíru podobně, jako když proséváte písek na pláži. Detekoval ale také dlouhoperiodické přechodné jevy, které v naší galaxii zůstávají záhadnými objekty. Jak rychlé rádiové záblesky, tak přechodné jevy byly poprvé objevené právě v Austrálii. Astronomové společně s inženýry z australské národní vědecké agentury CSIRO vyvinuli tento systém pro svůj radioteleskop ASKAP, který slouží k rychlé detekci záhadných rádiových záblesků a dalších vesmírných jevů. Nová technologie umožnila objev dvou rychlých rádiových záblesků a dvou sporadicky vyzařujících neutronových hvězd, ale také poskytla vylepšené údaje o poloze čtyř pulsarů. Od té doby se podařilo najít více než dvacet rychlých rádiových záblesků.

Příklad galaxie hostující rychlý rádiový výboj identifikovaný systémem CRACO.
Vývoj této technologie posiluje mezinárodní pověst Austrálie jako lídra v oblasti radioastronomické techniky a výzkumu.
Vědecká studie byla publikovaná v Australské astronomické společnosti DOI10.1017/pasa.2024.107