Článek
Článek byl přeložen a upraven z tiskové zprávy Meiry Bernsteinové a Karen Foxové ze sídla NASA ve Washingtonu, JPL
Pokud se ukáže, že je měsíc skutečně obyvatelný, bude to znamenat, že v naší sluneční soustavě, ale i mimo ni, je více obyvatelných světů, než jsme si představovali. Europa Clipper je největší sondou, kterou kdy NASA postavila pro misi směřující k jiné planetě, a je také první misí NASA zaměřenou na studium oceánského světa mimo Zemi.
Sonda urazí 2,9 miliardy kilometrů po trajektorii, která bude využívat sílu gravitačních asistentů, nejprve za čtyři měsíce k Marsu a poté zpět k Zemi k dalšímu průletu s gravitační asistencí v roce 2026. Poté, co sonda v dubnu 2030 začne obíhat kolem Jupiteru, kolem Europy proletí celkem 49krát.
Kosmická loď začne své průlety provádět v roce 2031. Europa Clipper se přiblíží k povrchu Europy na vzdálenost 25 kilometrů.
Sonda je vybavená devíti vědeckými přístroji a gravitačním modulem, včetně radaru pronikajícího do ledu, kamer a tepelného přístroje pro hledání oblastí teplejšího ledu a všech nedávných erupcí vody.
Hluboko v zemském plášti jsou ukryté dva obrovské „ostrovy“ o velikosti kontinentu

Další dílek skládačky o vzniku Měsíce a původu vody na Zemi

Jako nejsofistikovanější sada vědeckých přístrojů, které kdy NASA poslala na Jupiter, budou spolupracovat, aby se zjistili více o ledové skořápce Europy, tenké atmosféře a jeho hlubokém nitru.
Pro napájení těchto přístrojů ve slabém slunečním světle nese Europa Clipper největší solární panel, jaký kdy NASA použila pro meziplanetární misi. S vysunutými panely má kosmická loď 30,5 metrů od jednoho konce ke druhému. S pohonnou hmotou na palubě váží asi 5 900 kg.