Článek
Na rozdíl od Země chybí na Marsu desková tektonika. Jeho současný povrch je tedy podobný tomu minulému. Vědce proto mate představa o vodě v kapalné formě, která tu mohla být. Přesto se domnívají, že mají vysvětlení pro teplý a vlhký Mars, který měl řeky a jezera.
Dřívější teorie předpokládají, že Mars byl extrémní planetou, na které se střídalo teplo se zimou. Vědci z Harvardu si nyní dali tu práci, aby určili chemické mechanismy, díky kterým by dávný Mars mohl být schopný udržet si ve svých počátcích dostatek tepla. Pokud by to prokázali, znamenalo by to, že opravdu mohl mít řeky a jezera, ale také i život.
Vodík, jako základní prvek pro život
Vodík, který byl považovaný za magickou složku života, je součástí směsi s oxidem uhličitým v marťanské atmosféře, která opakovaně přinášela období skleníkového oteplování. Životnost atmosférického vodíku je ale krátká, proto bylo nutné udělat podrobnější analýzu.
Vědci provedli fotochemické modelování, které je podobné metodám, které se používají ke sledování látek znečišťujících ovzduší. Jinými slovy, vědci poprvé syntetizovali atmosférickou chemii a klima Marsu, aby bylo možné učinit několik nových pozoruhodných předpovědí, které bude možné otestovat na horninách z Marsu, které se brzy vrátí zpátky na Zemi.
O 3 až 4 miliardy let dříve
Podle publikované studie vědci zjistili, že během noachiánského a hesperiánského období Marsu, tedy před 4 až 3 miliardami let, docházelo na planetě k teplým obdobím po dobu přibližně 40 milionů let, přičemž každá událost trvala 100 000 nebo více let.
Během výkyvů mezi teplými a chladnými obdobími se měnilo i chemické složení atmosféry. CO2 , které je neustále zasahované slunečním zářením je přeměňované na CO. V teplých obdobích se CO mohlo opět recyklovat zpátky na CO2, čímž se CO2 a vodík staly dominantními prvky.
Pokud by ale bylo dostatečně dlouho chladno, recyklace by se zpomalila, CO by se nahromadilo a bylo by málo kyslíku. Redoxní stavy atmosféry se v průběhu času dramaticky měnily.