Hlavní obsah
Svět2000

Foto dne: Ledový Uran je mezi planetami naší Sluneční soustavy hodně zvláštním objektem

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Foto: NASA a Erich Karkoschka, Arizonská univerzita

Zatímco osa rotace většiny planet je kolmá k rovině jejich oběžné dráhy, Uran má extrémní úhel sklonu 98 stupňů. Je tak nějak „převrácený na bok“.

Reklama

Článek

K vychýlení pravděpodobně došlo v důsledku dávné kolize s jiným objektem. To ale není všechno. Uran má navíc zpětnou rotaci, tedy opačnou, než většina planet.

Fotografie Uranu odhaluje slabé prstence planety a několik jejích měsíců. Prstenec tvoří prach a drobné kamínky.

Jasný měsíc v pravém horním rohu je Ariel (rozkliknout fotografii), který má sněhově bílý povrch. Těsně za prstenci je vidět pět malých měsíců s tmavým povrchem. Zleva, ve směru hodinových ručiček od levého okraje jsou to: Desdemona, Belinda, Portia, Kressida a Puk.

Foto: Erich Karkoschka (University of Arizona) a NASA

Uran, fotografie pořízená Hubbleovým teleskopem.

Barevné filtry

Aby astronomové získali o nebeském objektu co nejvíce informací, používají určité typy barevných filtrů, jako to udělali na tomto snímku Uranu.

Pohled na Uran ukazuje pásovou strukturu mraků a mlhovin, které jsou rovnoběžné s jeho rovníkem. Body v mračnech, které se jeví v jasně růžovočervené barvě, způsobuje absorpce metanu, která je v atmosférách Uranu třetím nejrozšířenějším zdrojem po vodíku a heliu, které jsou průhledné.

Barvy v pásmech odpovídají změnám výšky a tloušťky mlhovin a mraků. Rozeznatelnost barev umožňuje vědcům měřit výšku mraků z velké vzdálenosti.

Zdroj: NASA

Další články

Foto dne: Tarantule plná diamantů

Jak překrásný je pohled do hlubokého vesmíru dokazuje fotografie, která zachycuje Tarantuli plnou masivních hvězd. Jejich diamantové odlesky možná naznačují,...

Foto dne: Ariane 5 

Ariane 5 byla hlavním evropským startovacím systémem po více než čtvrt století. Startovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a provedla do vesmíru...