Hlavní obsah
Svět2000

Mohlo by dvojče Země detekovat důkazy o lidstvu? Hledání života a inteligence ve vesmíru

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Foto: Freepik

Vědci ze SETI, jediného institutu, který se věnuje výhradně hledání a studiu života a inteligence mimo Zemi, budou hledat civilizace jiným způsobem.

Reklama

Článek

Článek byl přeložen a upraven z tiskové zprávy Rebeccy McDonald z institutu SETI

Pokud by „ti druzí“ měli vyspělé technologie podobné těm našim, byli by schopni detekovat Zemi a důkazy o lidstvu? A pokud ano, jaké signály by hledali a z jaké vzdálenosti?

Síto pro neobvyklé úkazy

Pokud byste hledali mimozemskou civilizaci, oddělili byste to, co je ve vesmíru obvyklé od toho, co je umělé. Jak by ale mělo vypadat takové síto, které by to umělo rozlišit?

Teorie založená na hledání uměle vytvořených signálů, není novinkou. Aby ji ale vědci mohli provést v praxi, potřebovali přístroje s vyspělou technologií, která jim dosud chyběla. Tu už dneska mají.

Výsledky ukázaly, že rádiové signály, jako například emise planetárního radaru z bývalé observatoře Arecibo, jsou nejlépe zjistitelné technosignaturami (formy, které jsou jasně umělé, jako např. rádiové a světelné signály, nebo dokonce důkazy o rozsáhlém technologickém pokroku a inženýrství), které jsou viditelné až ze vzdálenosti 12 000 světelných let.

Země hledá Zemi

Vědci si tedy položili otázku: „Jak vypadá Země ve srovnání se zbytkem galaxie?“ a přišli s teorií, použít SETI jako kosmické zrcadlo. Rozhodli se pátrat po vyspělých mimozemských civilizacích tím, že hledají známky technologií, tedy signály nebo vzorce, které nelze vysvětlit přirozenými jevy a které mohou naznačovat inteligentní život podobný jako na Zemi. Atmosférické technosignály, například emise oxidu dusičitého, už jsou detekovatelnější, než před deseti lety. Je to díky pokroku vesmírného teleskopu Jamese Webba a připravované observatoře Habitable Worlds Observatory (HWO). Pomocí HWO by vědci mohli detekovat tyto emise až ze vzdálenosti 5,7 světelných let. Tedy hned za naším nejbližším hvězdným sousedem, Proximou Centauri.

Když se technologie bude přibližovat k Zemi, podobné té naši, bude současně detekovat více a více lidmi vytvořené stopy, včetně městských světel, laserů, tepelných ostrovů a satelitů, což vědcům nabídne komplexní pohled na naši technologickou přítomnost. Nikdo ale nemá v záměru předpokládat, že jiný život a technologie budou stejné, jako ty naše. A kvantifikace toho, co znamená ‚naše‘, může pomoci dát perspektivu budoucímu hledání.

Další články

Foto dne: Tarantule plná diamantů

Jak překrásný je pohled do hlubokého vesmíru dokazuje fotografie, která zachycuje Tarantuli plnou masivních hvězd. Jejich diamantové odlesky možná naznačují,...

Foto dne: Ariane 5 

Ariane 5 byla hlavním evropským startovacím systémem po více než čtvrt století. Startovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a provedla do vesmíru...