Hlavní obsah
 Žádný špeky

YouTube v rozlišení brambora: Uživatelé zuří, videa běží jen v 144p!

Lukáš Erlebach
Foto: Freepik

Youtube

Pokud jste si v posledních dnech pustili nějaké video na YouTube a místo očekávané kvality jste dostali rozmazanou břečku připomínající éru tlačítkových telefonů, nejste sami. YouTube aktuálně čelí problémům, které nutí uživatele sledovat obsah v nejnižším dostupném rozlišení – a internet se bouří.

Reklama

Článek

YouTube zlobí: Kvalita videí padá na dno

Uživatelé z různých částí světa hlásí stejný problém – videopřehrávač na YouTube dovoluje přehrávání pouze v rozlišení 144p nebo 360p. A když se někdo pokusí kvalitu ručně přepnout na vyšší, video se často úplně sekne a spustí nekonečné načítání do mezipaměti.

Problém se neomezuje jen na klasická videa, týká se i YouTube Shorts, které mají být přitom optimalizované pro rychlé a plynulé přehrávání na mobilech. Mnoho uživatelů tak vůbec nemůže sledovat svůj oblíbený obsah bez frustrace a neustálého zírání na šedý kruh načítání.

Kde je problém nejhorší?

Podle hlášení na Redditu i dalších platformách se chyba nejvíce projevuje:

  • v YouTube aplikaci pro iOS (tedy iPhone a iPad),
  • na chytrých televizích,
  • a dokonce v běžných prohlížečích na počítačích.

Zajímavostí je, že uživatelé zařízení s Androidem zatím problémy většinou nehlásí – alespoň prozatím. To naznačuje, že potíže mohou souviset s konkrétní aktualizací aplikace nebo rozdíly mezi platformami.

Manuální změna kvality nepomůže

Někteří zkušení uživatelé zkoušeli problém obejít nastavením kvality videa ručně – třeba přepnutím na 720p nebo 1080p. Jenže většina těchto pokusů končí úplným zamrznutím videa, případně nekonečným načítáním. Tím se YouTube v podstatě stává nefunkční pro každého, kdo nechce sledovat obraz rozmazaný jako přes zamlžené brýle.

Foto: Freepik

Youtube

YouTube o chybě ví a pracuje na ní

Google už oficiálně přiznal, že o problému ví. Na své stránce podpory zveřejnil informační vlákno, ve kterém slibuje, že bude uživatele informovat o průběhu oprav. Přesné důvody potíží zatím známé nejsou, ale nejpravděpodobnější příčinou je chyba v konfiguraci serverů nebo nedávná aktualizace služby.

Dobrou zprávou je, že podle historie podobných incidentů (například z let 2020 a 2022) by oprava měla být otázkou dnů – v horším případě týdnů. Zatím však nezbývá než čekat.

Není to poprvé. A pravděpodobně ani naposled

YouTube má za sebou několik velkých výpadků. Ten největší byl v roce 2018, kdy služba vypadla na 90 minut po celém světě. V roce 2020 zas postihl Google masivní výpadek všech svých služeb – YouTube, Gmailu, Disku i Play Store.

Na rozdíl od sociálních sítí od společnosti Meta (Facebook, Instagram), YouTube nebývá častým cílem hackerských útoků. Výpadky bývají zpravidla způsobeny interními technickými problémy, ne vnějšími útoky.

Facebook má výpadky častěji

Pro zajímavost – Meta platformy jako Facebook a Instagram patří mezi služby s nejčastějšími a nejdelšími výpadky vůbec. Prakticky každý rok zaznamenají jeden větší výpadek, který má obvykle přímou souvislost se snahou útočníků získat přístup k datům nebo zneužít infrastrukturu. YouTube si zatím drží lepší reputaci – ale ani ona není bez chyby.

Co dělat, než to opraví?

Zatím si můžete zkusit pomoci takto:

  • Vyčistit cache prohlížeče nebo aplikace.
  • Zkusit přehrávání přes jiný prohlížeč či zařízení (například přechod z aplikace do webového rozhraní).
  • Použít mobilní síť místo Wi-Fi (v některých případech to pomohlo).
  • A hlavně: obrnit se trpělivostí.

YouTube je gigant s miliardami uživatelů – a i takový kolos může zakopnout. V tuto chvíli však nezbývá než čekat na oficiální opravu. A mezitím? Možná konečně dočtete ty knížky, co už měsíce leží na poličce. Nebo si pustíte video v 144p a představíte si, že je rok 2007.

Zdroj: Reddit.com (odkaz)

Další články