Článek
Suchý poldr? Ne. Trvalá nádrž s rekreačním potenciálem
Původní záměr postavit v Machníně suchý poldr se mění. Podle magistrátu dává mnohem větší smysl vybudovat víceúčelovou nádrž, která by nejen chránila město a okolí před povodněmi, ale zároveň nabídla obyvatelům i návštěvníkům místo k rekreaci. A to není jen přání politické reprezentace – tento směr podporuje i odborná analýza zpracovaná firmou VRV, která mapovala dvě desítky protipovodňových opatření ve městě.
„Tahle varianta má největší účinek i přesah – neochrání jen Liberec, ale pomůže i dalším obcím v povodí Nisy,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník. Plocha plánovaného vodního díla se má rozprostírat na 67 hektarech, což by ji posunulo mezi největší vodní plochy regionu.

Vodní nádrž
Ochrana před živlem, který neodpouští
Liberec patří mezi města dlouhodobě ohrožená povodněmi. Historie připomíná události, kdy voda vzala vše, co jí stálo v cestě. Přestože poslední velká voda město minula, odborníci z Povodí Labe varují: štěstí není strategie. A právě plánovaná nádrž by mohla být klíčovým prvkem, který regionu poskytne nezbytnou ochranu.
Podpora od Povodí Labe je zásadní. Z hlediska vodohospodářského je podle nich trvalá nádrž výhodnější než dočasný poldr. Navíc se ukazuje, že obě varianty vycházejí nákladově podobně – projekt má stát zhruba 1,5 miliardy korun. Rozdíl je v užitné hodnotě.
Cesta k vodě dlouhá dvacet let?
Realizace takového díla ale nebude otázkou měsíců ani let. Město musí překonat nejen byrokratické a technické překážky, ale i možné námitky ochránců přírody. Ti by mohli upozornit například na migrační trasy obojživelníků nebo dopad na krajinu. Vedení města nicméně avizuje, že bude hledat kompromisy a alternativní řešení, která by ochránila přírodu i obyvatele.
„Nejde o to zlikvidovat přírodu – naopak. Cílem je vytvořit harmonický prostor, který bude mít funkci ochrannou i rekreační. Obyvatelé i turisté si zaslouží kvalitní prostředí,“ dodává náměstek pro architekturu Jiří Janďourek.
Liberec, město přehrad?
Záměr postavit nádrž v Machníně není jediný vodní projekt, kterému se Liberec v současnosti věnuje. V plánu je také vznik protipovodňového parku v Metelkově ulici, úprava řek a potoků, rekonstrukce mostů a nové retenční plochy.
Rozpracované jsou i konkrétní menší akce – například úpravy rybníku Tajch, kde už je projekt hotový, má stavební povolení a čeká se jen na dotaci od ministerstva zemědělství. V plánu je v této lokalitě vytvořit přístupné stezky, lesní cestu, lávky a zázemí pro návštěvníky.
A pak je tu liberecká přehrada Harcov, která má za sebou rekonstrukci. Koncem letošního roku by se měla začít znovu napouštět a okolí nádrže se má proměnit v přívětivou rekreační zónu. Hotovo má být nejpozději do listopadu.
Turistický magnet i zázemí pro místní
Nová nádrž by mohla být nejen ochranou, ale i atraktivním cílem. Zatímco dnes se Liberečáci jezdí koupat do Jablonce, v budoucnu by se karta mohla obrátit. „Mohli bychom přitáhnout nové návštěvníky a oživit oblast, která byla dosud spíše opomíjená,“ poznamenal s nadsázkou primátor Zámečník.
Rekreační potenciál je nezanedbatelný. Nádrž s plážemi, molo pro lodě, cyklostezky, hřiště nebo třeba půjčovna paddleboardů – to vše by mohlo přispět ke zvýšení kvality života ve městě i k rozvoji turismu v regionu.
Smysluplná investice, která vydrží generace
V době, kdy se stále častěji mluví o extrémech počasí, suchu, povodních a přetížené infrastruktuře, působí plánovaná nádrž jako strategická a dlouhodobě udržitelná investice. Pokud se projekt podaří zrealizovat v plném rozsahu, nezíská Liberec jen vodní plochu. Získá jistotu.
A možná také nový symbol města – místo, kde se potkává ochrana před přírodními živly s místem pro odpočinek, sport a setkávání. Jen si na něj budeme muset chvíli počkat. Ale dobré věci zrají pomalu.
Zdroj: iDnes.cz (odkaz)