Hlavní obsah
Svět2000

Vizionářský plán NASA pro budoucí průzkum vesmíru

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Aktualizováno
Foto: NASA

Koncept Mezinárodní vesmírné stanice na oběžné dráze kolem Země. V dálce je vidět Měsíc a červená hvězda jako Mars.

Představa, že lidé obývají cizí planety, se stále více stává reálnější. Pravdou je, že nejen NASA, ale vlastně celý svět usiluje o to, aby dokázal vyslat člověka na místo, které bude lidem budoucnosti poskytovat stejné podmínky k  životu, jaké máme tady na Zemi.

Reklama

Článek

K tomu, aby se tak stalo, potřebuje lidstvo odborníky z celého světa a NASA má svůj vlastní vizionářský plán, kterým se USA snaží zajistit budoucnost na nízké oběžné dráze Země. Ten ale nebude možný bez trvalé přítomnosti člověka ve vesmíru. Nová stanice je proto nedílnou součástí jejích širokých ambicí.

Obrovský skok pro nový průzkum

NASA se současně připravuje na další obrovský skok lidstva pro průzkum Měsíce, Marsu a dalších oblastí ukrytých v hlubokém vesmíru. Cesta k nim se ale z velké části odehrává právě v mikrogravitaci. Pro průzkum sluneční soustavy budou nezbytné nové technologie ve všech oblastech.

Prostředí mikrogravitace na nízké oběžné dráze Země poskytne NASA novou efektivní a snadno dostupnou testovací základnu. Než se lidé vypraví na dlouhodobý pobyt mimo naši planetu, je potřeba jim zajistit zdraví, jídlo, bezpečnou základnu, technologie pro komunikaci, přepravu a mnoho dalšího. Stačí se zamyslet a hned vám musí být jasné, že jde opravdu o obrovský plán s gigantickými potřebami. Jak na pracovní sílu, tak na materiál. Ale za mě osobně je to teda pecka.

Nová mezinárodní vesmírná stanice

Cíle NASA představují jasnou cestu při přechodu z Mezinárodní vesmírné stanice do nové éry. Jejich rámec obsahuje 13 cílů a 44 úkolů v  sedmi klíčových oblastech, jako je infrastruktura na nízké oběžné dráze Země, nepřetržitý provoz, vědecký výzkum a vývoj technologií, mezinárodní spolupráce, rozvoj pracovních sil, zapojení různých vědeckých oborů, technologií, inženýrství a matematiky (STEM) a projekt nezapomíná ani na zapojení veřejnosti.

Nízká oběžná dráha Země tak zůstane centrem vědeckých objevů a  technologických pokroků, přičemž se zde navíc budou realizovat zcela nové obory, jako je například projekt vesmírného ekosystému, z něhož bude těžit nejen NASA, ale celá vesmírná komunita. Aby se zmírnila rizika pro budoucí cesty na Rudou planetu, vyžaduje NASA lety s dlouhou dobou trvání. Pro zajištění spolehlivého přístupu na nízkou oběžnou dráhu Země a jejího využívání bude nezbytná rozmanitost poskytovatelů, kteří budou fungovat v pravidelné frekvenci.

Cíle a úkoly pro mikrogravitaci na nízké oběžné dráze Země jsou k dispozici v .pdf anglickém jazyce.

Zdroj: NASA

Další články