Hlavní obsah
Svět2000

Exkluzivně: Na obří exoplanetě zuří nadzvukové větry

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Foto: ESO/L. Calçada

Vizualizace plynného obra ukazuje nově objevené nadzvukové proudové větry, které se pohybují kolem rovníku planety.

Když se tornáda, cyklóny a hurikány objevují na Zemi, způsobují obrovskou spoušť. Vědci ale objevili planetární větry zcela jiného rozsahu. Zmítají rovníkem obří exoplanety WASP-127b.

Reklama

Článek

Vítr na ni dosahuje rychlosti až 33 000 km/h. Představuje nejrychlejší proudění svého druhu, jaké kdy bylo na planetě naměřeno.

Planeta se nachází více než 500 světelných let od Země, daleko mimo naši Sluneční soustavu. Planeta je o něco větší než Jupiter, ale má jen zlomek jeho hmotnosti, takže je pořádně „nafouknutá“. Astronomové zkoumají její počasí od jejího objevu v roce 2016.

Část atmosféry této planety se k nám pohybuje vysokou rychlostí, zatímco jiná část se od nás stejnou rychlostí vzdaluje,
říká Lisa Nortmannová, výzkumnice z univerzity v německém Göttingenu a hlavní autorka studie.

Při rychlosti 9 km za sekundu, což je téměř neuvěřitelných 33 000 km/h, se tryskový vítr pohybuje téměř šestinásobnou rychlostí, než jakou rotuje planeta. Jedná se o nejrychlejší vítr, jaký byl kdy naměřen v tryskovém proudu, který obtéká planetu. Pro srovnání, nejrychlejší vítr, který byl kdy ve Sluneční soustavě naměřen, byl zjištěn na Neptunu a pohyboval se rychlostí „pouhých“ 0,5 km za sekundu (1800 km/h).

Při dalším sestavování mapy počasí astronomové zjistili, že póly jsou chladnější než zbytek planety. Existuje také mírný teplotní rozdíl mezi ranní a večerní stranou. „To ukazuje, že planeta má komplexní charakter počasí stejně jako má Země a další planety naší soustavy,“ dodává Fei Yan, spoluautor studie a profesor na Čínské vědecko-technické univerzitě.

Výzkum exoplanet se rychle rozvíjí. Ještě před několika lety mohli astronomové měřit pouze hmotnost a poloměr planet, které jsou mimo naši Sluneční soustavu. Dnes již dalekohledy, jako je VLT ESO, umožňují vědcům mapovat počasí na těchto vzdálených světech a analyzovat jejich atmosféry.

Pochopení dynamiky exoplanet nám pomáhá zkoumat mechanismy, jako je redistribuce tepla a chemické procesy, což zlepšuje naše chápání vzniku planet a potenciálně vrhá světlo na vznik naší vlastní Sluneční soustavy,
říká David Cont z Mnichovské univerzity v Německu a spoluautor článku.

Zajímavé je, že v současné době mohou podobné studie provádět pouze pozemní observatoře, protože přístroje, které jsou v současnosti na vesmírných teleskopech, nemají potřebnou přesnost měření rychlostí. Delkohled ELT (Extremely Large Telescope) ESO, který se momentálně staví v blízkosti VLT v Chile a jeho přístroj ANDES umožní vědcům proniknout ještě hlouběji do vývoje počasí na vzdálených planetách. „To znamená, že pravděpodobně budeme moci rozlišit ještě jemnější detaily vzorců větru a rozšířit tento výzkum na menší kamenné planety,“ uzavírá Nortmann.

Poznámky

Skupina sice přímo nezměřila rychlost rotace planety, ale předpokládá, že WASP-127b je slapově vázaná. To znamená, že planetě trvá stejně dlouho, než se otočí kolem své osy, jako obíhá kolem své hvězdy. Když vědci vědí, jak je planeta velká a jak dlouho jí trvá oběh kolem hvězdy, mohou odvodit, jak rychle rotuje.

Na tuto zprávu se vztahuje embargo a odkaz na tiskovou zprávu ESO bude doplněn později.

Aktualizace 21.1./14.00, tisková zpráva ESO

Další články