Hlavní obsah
Svět2000

Byl to gama záblesk, nebo narušení přílivu a odlivu energie?

Iveta Mauci, licencovaný autor EurekAlert, NASA, ESA a ESO
Foto: C. Carreau/ESA

Umělecká představa roztříštěného hvězdného materiálu po slapových poruchách.

Gama záření se připisuje sloučení dvou neutronových hvězd, nebo kolapsu masivní hvězdy, což způsobí obrovskou explozi. Tenhle záblesk byl úplně jiný.

Reklama

Článek

Článek byl přeložen a upraven podle tiskové zprávy Nayaniky Yellepeddiové z Kavliho institutu pro astrofyziku a kosmický výzkum MIT

Od loňského roku, kdy byl vypuštěn rentgenový vesmírný dalekohled vyvinutý Čínskou akademií věd, Evropskou kosmickou agenturou a Institutem Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku, skenuje oblohu a hledá všechny energetické exploze. Ale v dubnu 2024  dalekohled pozoroval neobvyklou událost, kterou vědci označili jako EP240408A.

Gama záblesk je signálem, že se rodí nová černá díra. Výtrysk, který při tom vznikne, se pohybuje téměř rychlostí světla. Když jsou tyto výtrysky nasměrované k Zemi, lze je pozorovat z obrovských vzdáleností. Někdy až miliardy světelných let daleko. Tyto jevy jsou známém jako Dopplerovo zesílení. Za poslední roky byly detekované tisíce takových gama záblesků.

Foto: Elizabeth Wheatleyová (STScI)/Flickr_Volný zdroj

Umělecká představa srážky dvou neutronových hvězd. Rozbití mezi dvěma hustými zbytky uvolňuje energii 1000 standardních explozí.

Závěr studie publikovaný v Astrophysical Journal Letters naznačuje, že charakteristiky exploze EP240408A „neodpovídají“ charakteristikám typickým záblesků gama. Místo toho může představovat vzácnou novou třídu silné kosmické exploze. Tedy událost tryskového narušení přílivu, ke kterému dochází, když supermasivní černá díra rozdrtí hvězdu.

I když je událost narušení tryskového přílivu u EP240408A pravděpodobná, vědci tvrdí, že nedostatek rádiových emisí z tohoto výtrysku je záhadný. Takže je tady možnost, že vědci pozorují něco zcela nového!

Další články

Ne, tohle nejsou slimáci, ale migrující duny

Rok na Marsu trvá 687 pozemských dnů a končí úplně odlišným způsobem, než tady na Zemi. A zatímco u nás začíná zima, na Marsu přichází jaro. To znamená, že...

Foto dne: Tarantule plná diamantů

Jak překrásný je pohled do hlubokého vesmíru dokazuje fotografie, která zachycuje Tarantuli plnou masivních hvězd. Jejich diamantové odlesky možná naznačují,...