Hlavní obsah
 Žádný špeky

10 šokujících faktů o českých hradech, o kterých jste neměli tušení

Lukáš Erlebach
Foto: Freepic

Středověký hrad

České hrady patří mezi nejvýznamnější historické památky střední Evropy. Každý z nich skrývá příběhy o šlechtických rodech, krvavých bitvách i tajemných legendách. Mnoho z těchto příběhů známe ze školních učebnic nebo turistických průvodců, ale některé informace zůstávají skryté.

Reklama

Článek

1. Houska – hrad postavený na bráně do pekla

Hrad Houska, nacházející se ve středočeském kraji, byl postaven na místě, kde se podle pověstí nacházela průrva vedoucí přímo do pekla. Legenda říká, že tuto díru lidé zasypávali, ale stále se z ní ozývaly nelidské zvuky a létala z ní podivná stvoření. Aby se démonické síly udržely na uzdě, byl zde vybudován hrad, který neměl žádnou strategickou hodnotu – jeho účelem bylo pouze zakrýt tuto tajemnou propast.

2. Karlštejn – ženy sem dlouho nesměly vstoupit

Ačkoli se o Karlštejně traduje, že na jeho území měly ženy zákaz vstupu, skutečnost je trochu jiná. Tento zákaz se týkal pouze horního patra Velké věže, kde byla ukryta říšská koruna a další korunovační klenoty. Důvodem bylo zachování duchovní čistoty tohoto prostoru, kde se měl panovník soustředit na modlitby a ochranu posvátných relikvií.

3. Pernštejn – hrad, který odolal dobyvatelům i moderním filmařům

Pernštejn, známý jako „mramorový hrad“, je jednou z nejzachovalejších pevností v České republice. Jeho silné hradby nikdy nebyly prolomeny a i dnes působí nedobytným dojmem. Je tak fotogenický, že se stal jedním z nejoblíbenějších míst filmařů – natáčely se zde například pohádky Jak se budí princezny nebo S čerty nejsou žerty. Filmaři však musí být opatrní, protože mezi štáby koluje pověst, že kdo na Pernštejně něco poškodí, bude mít smůlu v kariéře.

4. Trosky – inspirace pro J. R. R. Tolkiena?

Zřícenina hradu Trosky se svými charakteristickými věžemi Baba a Panna připomíná kulisy z fantasy světa. Existuje dokonce teorie, že právě tento hrad mohl inspirovat J. R. R. Tolkiena při tvorbě Minas Morgul v Pánu prstenů. Přímé důkazy sice neexistují, ale je jisté, že Tolkien měl hluboký zájem o evropské hrady a Trosky svou atmosférou rozhodně působí jako brána do jiného světa.

5. Český Šternberk – nejdéle obývaný hrad jednou rodinou

Hrad Český Šternberk patří mezi nejdéle obývané hrady v Evropě. Už od 13. století ho spravuje rod Sternbergů, který ho vlastní dodnes. I během komunistické éry zde členové rodiny pracovali jako průvodci, aby mohli zůstat ve svém domově. Po roce 1989 jim byl hrad vrácen a dodnes slouží jako jejich sídlo i turistická atrakce.

Foto: Freepic

Tajemný zámek

6. Rabí – místo, kde Jan Žižka přišel o oko

Největší česká hradní zřícenina Rabí je nechvalně proslulá tím, že zde Jan Žižka přišel o své druhé oko. Během obléhání hradu v roce 1421 ho zasáhla střela do hlavy a o zrak definitivně přišel. Přesto dál vedl husitská vojska, což z něj činí jednoho z nejpozoruhodnějších vojevůdců středověku.

7. Zvíkov – tajemný hrad plný paranormálních jevů

Zvíkov je jedním z nejzáhadnějších hradů v Česku. Mnoho návštěvníků i pracovníků hradu hlásí nevysvětlitelné jevy – zhasínání světel, zvláštní zvuky a pocit neviditelné přítomnosti. Nejvíce strašidelným místem je věž Markomanka, kde selhává technika a kde se údajně zjevují přízraky.

8. Bezděz – vězení pro kralevice Václava

Hrad Bezděz byl kdysi místem velkého utrpení. Právě zde byl vězněn budoucí král Václav II. poté, co jeho otce Přemysla Otakara II. porazil Rudolf Habsburský. Malý princ zde strávil několik let odloučen od matky a žil v nehostinných podmínkách. Trauma z této doby ho pravděpodobně poznamenalo na celý život.

9. Bouzov – hrad, který ve skutečnosti není středověký

Ačkoliv hrad Bouzov vypadá jako starodávná pevnost z pohádek, ve skutečnosti byl do dnešní podoby přestavěn až na přelomu 19. a 20. století. Přestavbu inicioval Řád německých rytířů, který z něj chtěl udělat reprezentativní sídlo. Bouzov tak není autentickou středověkou pevností, ale spíše romantickou rekonstrukcí, která přesto působí impozantně.

10. Loket – vězení, kde měl být uvězněn malý Karel IV.

Hrad Loket se pyšní jednou z nejděsivějších legend českých dějin. Právě zde měl být podle některých historiků jako malý vězněn budoucí král a císař Karel IV. Jeho otec Jan Lucemburský ho prý nechal zavřít na hradě jako trest za matčino intrikování. Ačkoli historické důkazy nejsou jednoznačné, hrad Loket si díky této legendě vysloužil pověst jednoho z nejtemnějších míst v Čechách.

České hrady nejsou jen krásnými turistickými cíli, ale také místy plnými příběhů, legend a šokujících historických událostí. Každý z nich má svou jedinečnou atmosféru a tajemství, která dodnes fascinují historiky i návštěvníky. Ať už jste milovníkem středověké architektury, záhad, nebo jen hledáte tipy na zajímavý výlet, české hrady vás nikdy nezklamou.

Zdroj: Tajemství českých hradů a zámků, Eva Martínková

Další články

Hovězí pomalu dušené na víně

Existují jídla, která zrají nejen na talíři, ale i v čase. Hovězí pomalu dušené na víně patří k těm pokrmům, které překonávají hranice států i generací.