Článek
Pomeranče patří mezi nejoblíbenější citrusové plody, na kterých si můžeme pochutnávat po celý rok. Většina z nás ovoce oloupe a slupku vyhodí buď do odpadkového koše nebo na kompost. Věděli jste, že ji můžete prakticky využít i na své zahrádce? Poradíme vám pár triků, k čemu všemu se dá pomerančová kůra využít.
Přírodní hnojivo
Citrusová kůra obsahuje řadu prospěšných látek, jako je dusík, fosfor a draslík. Tyto látky jsou důležité pro vývoj a růst rostlin, proto slupky můžete využít jako přírodní hnojivo. Pokud se ovšem rozhodnete využít kůru z pomeranče na zahrádce, volte vždy bio variantu. Budete tak mít jistotu, že ovoce nebylo chemicky ošetřeno. V opačném případě by použité chemické látky mohly vniknout do půdy a rostlinám spíše uškodit. Před použitím je vhodné kůru usušit a nadrtit. Bude se vám s ní lépe pracovat a v tomto případě stačí posypat záhony.
Odpuzovač škůdců
Pomerančová kůra má výrazné aroma, které je nepříjemné některým živočichům. Patří mezi ně například mravenci. Stačí, když slupky z ovoce rozmístíte v okolí, kde se škůdci pohybují a uvidíte, že brzy změní své stanoviště. Vadí vám přítomnost cizích koček na zahradě? Aby také ne, tito nezvaní návštěvníci mají tendenci rozhrabávat záhony a nezřídka si z nich udělají svůj soukromý záchod. Kočky jsou dalším z řady živočichů, kterým kůra z pomerančů nevoní. Rozhoďte tedy slupky na místa, kam kočka chodí a věřte, že vůně citrusů ji spolehlivě vypudí.

Mravenci
Přírodní osvěžovač vzduchu
I když pomeranče některým zvířatům nevodí, pro většinu lidí je jejich vůně příjemná a dokáže provonět celou domácnost. Není nic jednoduššího než si připravit vlastní přírodní osvěžovač. Do menšího hrnce s vodou vložte čerstvé pomerančové slupky, přidejte pár kapek citronové šťávy a několik tyčinek skořice a povařte. Směs nechte vychladnout a nalijte ji do rozstřikovače. Použijte kdykoliv budete chtít provonět váš domov. Sušené slupky pak můžete rozlámat a vložit do bavlněných pytlíčků, které rozmístíte ve skříni. Nejenže prádlo bude provoněné, ale odpudíte tak i otravné šatní moly.
Zdroje info: www.vlasta.cz, www.ireceptar.cz