Článek
Na libereckém náměstí Českých bratří stával kdysi evangelický kostel. Zbořen byl v roce 1976, jak tomu tehdy často bylo – režim podobné stavby likvidoval. Dnes, o padesát let později, se rýsuje možnost, že by se tam církevní stavba mohla vrátit. Tentokrát ale jinak – místo tradičního zdiva by vznikla moderní budova pomocí 3D tisku z betonu. Za celým konceptem stojí architekt Jiří Suchomel z Fakulty umění a architektury TUL.
Myšlenka je v evropském i světovém měřítku unikátní. „Kostel vytištěný 3D technologií zatím podle dostupných informací nikdo nepostavil. Ve světě se sice tisknou domy a jiné budovy, ale kostel? To je výzva,“ říká Suchomel. Inspiraci i důvod vidí ve spojení inovace a určité historické spravedlnosti – napravit, co bylo v minulosti zničeno, ale současně ukázat, co moderní technologie ve stavebnictví umí.

3D tisk budov
Plánovaný objekt by nebyl jen duchovním prostorem. Měl by fungovat také jako malé kulturní centrum pro komorní akce, s kapacitou zhruba 100 sedících návštěvníků. V architektonickém návrhu se počítá s tím, že vnější tvar i vnitřní akustika budou optimalizovány právě díky možnostem 3D tisku. „Můžeme se zbavit omezení běžné geometrie a tisknout stěny v ideálních křivkách,“ vysvětluje autor návrhu.
Materiálově má být použita speciální cementová směs, kterou vyvinul tým TUL a Kloknerova ústavu ČVUT. O její trvanlivosti svědčí i to, že vzorky byly rok testovány v drsném klimatu Antarktidy – bez známek poškození.
Ale kde je tedy háček? Prozatím v technologii a v penězích. Stávající robotické rameno, které má TUL k dispozici, není schopné zvládnout tisk objektu těchto rozměrů. Je potřeba vyvinout nové – výkonnější a větší. A na to chybí finance. Také samotné postavení tištěné části by trvalo zhruba tři měsíce. Pak by přišly ke slovu i klasické postupy – například při stavbě střechy.
Farář místní Českobratrské církve evangelické Filip Susa s projektem nadšeně souhlasí, ale netají se tím, že církev potřebné miliony v rozpočtu nemá. Momentálně jde o koncept a hledání financování. Bez podpory města, státu nebo soukromých dárců projekt nemá šanci se pohnout z místa.
Přitom by šlo o významný krok nejen pro místní komunitu, ale i pro české a evropské stavebnictví. 3D tisk ve stavebnictví umožňuje úsporu materiálu, lidem odpadá nutnost vyrábět bednění a zkracuje se čas potřebný pro stavbu. Architekt Suchomel navíc upozorňuje i na ekologický rozměr – při použití dutých stěn je možné výrazně snížit spotřebu cementu, jehož výroba je jedním z největších znečišťovatelů v odvětví.
V tuto chvíli tak zůstává unikátní myšlenka stát „na papíře“ – nebo spíš v počítačových modelech. Budoucnost tištěného kostela v Liberci závisí na tom, zda se podaří sehnat prostředky, postavit větší robotické rameno a překonat technické i byrokratické překážky.
Naděje tu ale je – a pokud by se projekt podařil, mohl by Liberec vstoupit do historie jako první město, kde byl sakrální prostor vytištěn vrstvu po vrstvě v duchu 21. století.
Zdroj: iDnes.cz (odkaz)