Článek
V Německu odstartoval ostrý provoz inovativní technologie, která má zásadně omezit používání mobilních telefonů za volantem. Jako první spolková země nasadilo Porýní-Falc speciální zařízení Monocam, které za pomoci umělé inteligence spolehlivě rozpozná, zda řidič telefonuje, píše zprávy nebo kontroluje sociální sítě během jízdy. Jak tato technologie funguje a dočkáme se jí brzy i na českých silnicích?
Monocam: AI technologie, která vidí vše
Monocam, v Německu přezdívaný „Handy-Blitzer“, tedy volně přeloženo „radar na mobily“, dokáže s mimořádnou přesností určit, zda řidič drží mobilní telefon během řízení. Kamera zařízení, strategicky umístěná například na dálničním nadjezdu, snímá průběžně provoz na silnici a za pomoci pokročilých algoritmů vyhodnocuje nejen přítomnost telefonu, ale také charakteristickou pozici rukou, která signalizuje manipulaci s mobilním zařízením.

Volání za volantem
Pokud software dospěje k závěru, že se řidič věnuje telefonu místo řízení, pořídí detailní fotografii a odešle ji k dalšímu posouzení. Poté policisté snímek zkontrolují a rozhodnou, zda skutečně došlo k porušení zákona.
Přesvědčivé výsledky testování v Porýní-Falci
Technologii Monocam testovali němečtí policisté již od roku 2022 ve městě Trevír na dálnici A602. Výsledky byly přesvědčivé: během 46 dní odhalilo zařízení 327 případů, kdy řidiči používali mobil za volantem. Následoval ještě důkladnější test v Mohuči na dálnici A60, kde za 42 dní zaznamenalo zařízení dokonce 941 porušení, a to přesto, že na použití Monocamu upozorňovala velká dopravní značka.
Michael Ebling, zemský ministr vnitra Porýní-Falce, při vyhodnocení pilotního projektu uvedl, že nasazení kamery mělo zjevný preventivní efekt: „Zjistili jsme, že během testování se počet přestupků spojených s používáním telefonu za volantem snížil nejméně o polovinu, někde dokonce výrazněji,“ uvedl Ebling. V roce 2022 přitom právě nevěnování se řízení vedlo v Porýní-Falci ke 1041 dopravním nehodám.
Soukromí versus bezpečnost?
Ačkoliv byly výsledky testů jasně pozitivní, nebyla cesta k ostrému provozu bez překážek. Plošné používání Monocamu muselo projít nejen legislativní úpravou, ale také soudním přezkoumáním kvůli možnému narušení soukromí řidičů. V Trevíru však soud žaloby zamítl a potvrdil, že použití Monocamu je v souladu s německým právem.
První oficiální zařízení začala spolková země používat v březnu 2025 a ještě během tohoto roku budou vybavena všechna hlavní policejní oddělení v Porýní-Falci. V sousedním Holandsku už podobný systém úspěšně běží delší dobu.
Německo: přísné pokuty i zákaz řízení
Pokuty za používání telefonu během řízení jsou v Německu poměrně tvrdé. Řidiči, který se nechá přistihnout při manipulaci s mobilem, hrozí sankce ve výši 100 až 200 eur (cca 2500 až 5000 Kč). Kromě toho přichází o jeden až dva trestné body a může obdržet až měsíční zákaz řízení. V případě, že svým jednáním způsobí dopravní nehodu nebo někoho ohrozí, jsou tresty ještě tvrdší.
Pro srovnání – v Česku může být řidič přistižený s mobilem pokutován částkou od 2500 do 3500 korun přímo na místě, v blokovém řízení pak dokonce od 4000 až do 10 000 korun. Navíc dostává čtyři trestné body.
Dočkají se podobných zařízení i čeští řidiči?
Česká policie zatím podobnou technologii nevyužívá. Podle mluvčí policejního prezidia Violety Siřišťové se v Česku pro odhalování podobných přestupků používají jiné prostředky – například osobní kamery, kamery ve vozidlech policistů, letecká technika či kamery určené k měření rychlosti.
„Se zařízením typu Monocam zatím zkušenosti nemáme. Po zaznamenání přestupku vždy následuje zastavení vozidla a přímá kontrola řidiče,“ uvedla Siřišťová. Do budoucna však nelze vyloučit, že se česká policie bude podobným směrem také ubírat, zejména pokud se německý systém v praxi dlouhodobě osvědčí.
Jisté však je, že používání mobilů za volantem patří mezi nejčastější a zároveň nejnebezpečnější přestupky, které mají významný podíl na vážných dopravních nehodách. Monocam tak může být nejen účinnou prevencí, ale také cestou k vyšší bezpečnosti na evropských silnicích.
Zdroj: Aktualne.cz (odkaz)