Hlavní obsah
IT pro Tebe

Co s počítačem, který neumí Windows 11? Microsoft radí vyhodit, ale my máme lepší nápad

Lukáš Erlebach
Foto: Freepik

Microsoft

Windows 10 skončí s bezplatnou podporou už 14. října 2025. Microsoft radí starší počítače recyklovat, ale existují lepší cesty – od Linuxu po prodlouženou podporu. Starý stroj ještě nemusí patřit do šrotu.

Reklama

Článek

Letos na podzim – konkrétně 14. října 2025 – skončí oficiální bezplatná podpora Windows 10. Ačkoliv je tento systém stále nainstalován na většině počítačů s Windows, podle některých vyjádření Microsoftu byste s takovým počítačem nejlépe udělali to, že ho vyhodíte. Opravdu je to jediné řešení?

Stále funkční počítače míří na smetiště?

Windows 11 přinesly výrazně přísnější hardwarové požadavky, které většinu starších počítačů – a to i poměrně výkonných – diskvalifikují z oficiálního upgradu. Často přitom nejde o žádná zastaralá zařízení. Mnohé mají procesory Intel Core i5 nebo i7 sedmé generace, SSD disky, 16 GB RAM a zvládnou i náročnější práci. Přesto pro Microsoft už „neexistují“.

Foto: Freepik

Microsoft

Redmondská korporace doporučuje uživatelům dva scénáře: buď upgradovat na Windows 11, pokud to hardware dovoluje, nebo – a to je opravdu oficiální rada – aktualizovat Windows 10 na poslední verzi, provést zálohu dat a poté celý počítač zodpovědně odevzdat k recyklaci.

Zní to jako špatný vtip? Jenže tohle skutečně Microsoft zveřejnil jako doporučení pro domácnosti.

Ekologický nesmysl?

Zajímavé je, že v oficiálním článku Microsoftu chybí zmínka o tom, že by si uživatelé mohli připlatit za prodlouženou podporu Windows 10. Tu bude nově možné získat i jako běžný domácí uživatel, nikoliv jen jako firma. Tato možnost by přitom řadě lidí poskytla čas a prostor na rozumnější rozhodnutí než okamžitý nákup nového počítače.

V době, kdy celý svět řeší udržitelnost, uhlíkovou stopu a přetížení planety elektroodpadem, působí výzva k likvidaci milionů fungujících zařízení poněkud nešťastně. Zejména když alternativa v podobě Linuxu, Chrome OS Flex nebo i neoficiálních cest k instalaci Windows 11 je reálně na dosah.

Windows 10 nekončí, jen ztrácí ochranný deštník

Je třeba připomenout, že s koncem podpory se Windows 10 nestanou nepoužitelnými. Budou dál fungovat, ovšem bez bezpečnostních záplat, což s sebou samozřejmě nese rizika. Pro běžného domácího uživatele ale nemusí být tato hrozba tak fatální, jak se někdy prezentuje – obzvlášť pokud daný počítač slouží jen na běžné činnosti bez citlivých dat.

Navíc existují možnosti, jak zvýšit bezpečnost starších systémů i po oficiálním konci podpory: pravidelné zálohování, přechod na prohlížeče s vlastním aktualizačním cyklem, používání antiviru třetí strany nebo práce v offline režimu.

A co když přejdete jinam?

Alternativní operační systémy nejsou dnes už výsadou nadšenců. Linuxové distribuce jako Ubuntu, Linux Mint nebo Zorin OS dokáží zcela nahradit Windows pro většinu běžných činností: brouzdání po internetu, práci s dokumenty, sledování videí, správu fotek. Chrome OS Flex od Googlu je další variantou – jednoduchý, rychlý systém, ideální pro starší počítače, kde hlavní roli hraje webový prohlížeč.

Dokonce i neoficiální instalace Windows 11 na nepodporovaný hardware je možnost, která nemusí znamenat zásadní problém – Microsoft ji sice oficiálně nedoporučuje, ale nijak aktivně neblokuje.

Verdikt? Vyhození počítače není nutné. Je to volba.

Microsoft má samozřejmě zájem na tom, aby lidé kupovali nové počítače s Windows 11. V tom ale není nic překvapivého – jde o byznys. Překvapivější je, že v oficiální komunikaci téměř ignoruje alternativy, které jsou pro uživatele levnější, ekologičtější a mnohdy i praktičtější.

Namísto okamžitého přehození starého stroje přes plot směrem k elektroodpadu tak doporučujeme zamyslet se nad tím, co od počítače skutečně potřebujete – a podle toho zvolit nejlepší cestu. Protože i počítač, který Microsoft odepsal, může ještě dlouhé roky sloužit. Stačí ho neházet rovnou na smetiště.

Zdroj: Neowin.net (odkaz)

Další články