Hlavní obsah
IT pro Tebe

Američani chtějí oživit mamuta a blbouna. Už je vybráno půl miliardy dolarů

Lukáš Erlebach
Foto: Freepik

Mamut

Je to jeden z těch nápadů, který zní spíš jako zápletka z Jurského parku než skutečný vědecký projekt. Přesto se děje. Americká společnost Colossal Biosciences se rozhodla udělat něco, co zatím nikdo nikdy nedokázal – vzkřísit vyhynulé druhy. A rozhodně to nemyslí jen jako marketingový tah.

Reklama

Článek

Společnost, za níž stojí mimo jiné i George Church – průkopník syntetické biologie z Harvardu – se netají tím, že vzkříšení mamuta srstnatého nebo blbouna nejapného (dronte mauricijský) by bylo vědeckým počinem srovnatelným s přistáním člověka na Měsíci. A možná i důležitějším – protože by mohl ovlivnit celý náš pohled na přírodu, evoluci a odpovědnost za ztracené druhy.

Cíl: vdechnout nový život starým druhům

Ve svém „portfoliu oživení“ má Colossal Biosciences hned několik ikonických zvířat:

  • Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius) – vymřel přibližně před 4 000 lety,
  • Dronte mauricijský alias blboun nejapný (Raphus cucullatus) – vyhuben kolem roku 1681,
  • Vakovlk tasmánský (Thylacinus cynocephalus) – naposledy spatřen ve 30. letech 20. století,
  • Nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni) – technicky ještě nevyhynulý, ale zbývají už jen poslední neplodní jedinci.

Všechna tato zvířata mají jedno společné: vymřela relativně nedávno, což znamená, že jejich DNA se dochovala v dostatečně dobrém stavu, aby z ní šlo zrekonstruovat jejich genom. A to je základ, na kterém celý plán stojí.

Jak se „vyrábí“ mamut

Proces vzkříšení vyhynulého druhu je fascinující a zároveň technicky extrémně náročný. Colossal Biosciences však tvrdí, že už má technologie i know-how, které z něj dělají „pouze“ otázku času a peněz.

Zjednodušeně řečeno postup vypadá takto:

  1. Získáte genom vyhynulého druhu a jeho nejbližšího žijícího příbuzného – třeba mamuta a slona indického.
  2. Vezmete kožní buňky živého příbuzného a pomocí genetických nástrojů (například CRISPR) z nich vytvoříte kmenové buňky.
  3. Pomocí genetické editace změníte DNA těchto buněk tak, aby odpovídala vyhynulému druhu.
  4. Z těchto buněk vytvoříte embryo, které pak buď vložíte do náhradní matky, nebo vypěstujete v umělé děloze.

U ptáků, jako je dronte, je proces o něco složitější kvůli odlišné reprodukci, ale tým Colossal pracuje i na tomto problému.

Foto: Freepik

Mamut

Dílčí úspěchy naznačují, že to není utopie

Každý z výzkumných týmů má za sebou pokroky, které ukazují, že nejde o pouhou vědeckou fantazii:

  • Tým mamutazpracoval více než 60 mamutích genomů a vytvořil přes 10 buněčných linií kmenových buněk slonů.
  • Tým vakovlka dosáhl prvního kompletního sestavení jeho genomu, což odborníci dlouho považovali za nemožné.
  • Tým blbouna intenzivně zkoumá genomy holuba nikobarského, který je jeho nejbližším žijícím příbuzným, a pracuje na metodách editace ptáčích buněk.

A i když se zatím žádné zvíře z výše uvedených nevrátilo do lesa či na savanu, vědecké základy k tomu dnes už reálně existují.

Proč to vlastně děláme? A má to smysl?

Nabízí se otázka, proč vůbec vzkřísit vyhynulé druhy, když na světě vymírají stovky dalších, které ještě můžeme zachránit. Colossal Biosciences odpovídá: jedno nevylučuje druhé.

Právě výzkum metod, které umožní návrat mamuta nebo blbouna, pomáhá i zachování současných ohrožených druhů. Stejné genetické nástroje lze použít k zachování genetické diverzity, léčbě dědičných chorob nebo posílení populací ohrožených zvířat.

Navíc – pokud má člověk možnost napravit chyby minulosti, třeba v případě dronta, který byl vyhuben kvůli lidské činnosti, neexistuje snad morální povinnost se o to alespoň pokusit?

Co bude dál?

Aktuální investice ve výši 200 milionů dolarů, která firmě přitekla jen v posledním kole financování, ukazuje, že investoři věří, že projekt má reálný potenciál. Do několika let bychom podle vyjádření společnosti mohli vidět první konkrétní výsledky – možná embryo mamuta, možná první životaschopnou buňku blbouna.

Nejde jen o to vrátit do přírody zvířata, která jsme ztratili. Jde o posun hranic biotechnologie, poznání i etiky. Colossal Biosciences zatím míří vysoko – a vypadá to, že opravdu mají šanci na něco, co jsme dosud znali jen z filmů.

Pokud se jim to povede, nebude to jen vědecký průlom. Bude to příběh o tom, že to, co jsme ztratili, můžeme někdy znovu najít.

Zdroj: VentureBeat.com (odkaz)

Další články