Hlavní obsah
IT pro Tebe

10 věcí, které nás na Windows 11 štvou – a nejspíš nikdy nezmizí

Lukáš Erlebach
Foto: Freepik

Windows

Windows 11 se snaží působit jako moderní operační systém s elegantním designem a inovativními funkcemi. Přesto se Microsoftu nepodařilo vyřešit řadu problémů, které uživatele dlouhodobě trápí.

Reklama

Článek

Při přechodu z Windows 10 se slibovaly inovace, lepší uživatelský komfort a moderní design. Místo toho uživatelé často naráží na frustrující prvky, které jim práci se systémem spíše komplikují. Mezi nedodržené sliby patří například podpora aplikací pro Android, zatímco přibývající reklamy, složitější aktualizace a nekonzistentní rozhraní vzbuzují čím dál větší nelibost.

Pojďme se podívat na deset největších problémů Windows 11, které nás stále štvou a pravděpodobně jen tak nezmizí.

1. Nenaplněné sliby

Microsoft při představení Windows 11 sliboval spouštění aplikací pro Android, což mělo být jedním z hlavních lákadel nové verze. Po několika letech testování ale oznámil, že celý projekt končí, a to bez většího vysvětlení. Systém se přitom spoléhal na Windows Subsystem for Android (WSA), který byl dostupný pouze v několika zemích a nikdy se nedostal do České republiky. Výsledek? Funkce, která mohla být revoluční, skončila v zapomnění.

2. Reklamy a vnucované služby

Reklama v operačním systému? Bohužel realita dnešních Windows. Od Windows 8 se Microsoft stále více zaměřuje na propagaci vlastních služeb – a Windows 11 tento trend jen posílily. V nabídce Start, Průzkumníku souborů i aplikacích se objevují doporučení na OneDrive, Microsoft 365 či Bing. Dokonce se spekuluje, že reklamy v budoucnu zamíří i do uzamčené obrazovky. Největší problém? Možnost reklamy vypnout je stále omezenější a vnucované služby uživatele obtěžují.

Foto: Freepik

Chyby v OS Windows

3. Nekonzistentní uživatelské rozhraní

Windows 11 přinesly moderní vzhled, ale stále obsahují prvky staré i desítky let. Například Ovládací panely, které se Microsoft snaží odstranit už přes deset let, pořád nejsou plně nahrazeny Nastavením. Podobně se v některých nabídkách setkáme se starým vzhledem z éry Windows 7. Problém? Microsoft sice sjednocuje design, ale proces je pomalý a výsledek působí nesourodě.

4. Ořezaná nabídka Start

Nabídka Start prošla v posledních verzích mnoha změnami, ale většina uživatelů se shoduje na tom, že Windows 11 udělaly krok zpět. Nabídka je méně přizpůsobitelná, zobrazuje „doporučené“ programy a soubory, které nelze plně skrýt, a celkově působí jako nepovedený hybrid mezi Windows 10 a macOS. Nejpřekvapivější omezení? Nelze měnit její velikost ani pozici na obrazovce.

5. Nepraktické widgety

Widgety ve Windows 11 připomínají aktivní dlaždice z Windows 10, ale jsou méně užitečné. Nachází se v samostatné nabídce, která je skrytá a málokdo ji využívá. Počet dostupných miniaplikací je navíc omezený a jejich přístupnost je nešikovná. Smysl widgetů? V současné podobě jsou spíše nevyužitým experimentem než praktickou funkcí.

6. Tlačení online služeb na úkor lokálního užívání

Microsoft stále více tlačí uživatele k propojení systému se svými online službami. Přihlášení účtem Microsoft je výchozí volbou, OneDrive je integrován do systému takovým způsobem, že ho někteří uživatelé považují za neodstranitelný. Největší problém? Možnost volby ustupuje do pozadí – například u Windows 11 Home je nutné přihlášení k účtu Microsoft už při instalaci.

7. Zbytky po odinstalovaných programech

Odinstalace programů ve Windows nikdy nebyla ideální. Po aplikacích zůstávají složky, položky v registru a někdy i nechtěné procesy na pozadí. Ačkoli Windows 11 přidaly některé nástroje na údržbu systému, pořád to není ono. Co chybí? Lepší systém správy aplikací, který by automaticky odstraňoval všechny související soubory.

8. Chaotické aktualizace

Aktualizace ve Windows 11 nejsou tak agresivní jako v minulosti, ale stále mohou být frustrující. Některé změny přicházejí bez upozornění, funkce se zapínají postupně a Microsoft často nekomunikuje, co přesně která aktualizace přináší. Navíc existuje reálná šance, že po větší aktualizaci najdete v systému zpět aplikace, které jste dříve odstranili. Největší problém? Nedostatek kontroly nad tím, co se v systému mění.

9. Krize identity Windows

Windows se v posledních letech vyvíjí chaoticky. Windows 8 vsadily na dotykové rozhraní, Windows 10 se ho snažily vyvážit a Windows 11 se zase inspirují macOS. Uživatelé, kteří preferují klasické Windows, tak dostávají stále více změn, které často nechtějí. Co chybí? Jasná koncepce, kam systém směřuje a pro koho je vlastně určen.

10. Chytrý systém, který se chová hloupě

Microsoft vyvíjí umělou inteligenci a nabízí Copilot ve Windows, ale samotný systém se stále chová překvapivě neohrabaně. Vyhledávání není dostatečně inteligentní, nabídka Start nepřizpůsobuje obsah podle toho, co uživatel skutečně používá, a systém se nepřizpůsobuje zvyklostem uživatele. Příklad? Pokud se aktualizace plánují ve chvíli, kdy člověk aktivně pracuje na počítači, něco je špatně.

Windows 11 nejsou dokonalé a možná nikdy nebudou

Windows 11 přinesly některé zajímavé funkce, ale současně i problémy, které mnohé uživatele frustrují. Nekonzistentní prostředí, agresivní reklama, neustálé změny nabídky Start a chaotický vývoj ukazují, že Microsoft stále hledá svou cestu. A i když se některé problémy mohou časem zlepšit, jiné zřejmě zůstanou nevyřešené.

Zdroj: Zive.cz (odkaz)

Další články