Článek
Děje se to častěji, než si člověk myslí. Spěcháte domů, těšíte se na večerní hraní, otevřete Steam… a nic. Přihlašovací obrazovka, místo níž vás přivítá studená sprcha: „Neplatné heslo.“ Nevadí, zkusíte to znovu. A znovu. A pak začnete pochybovat – nezměnil jsem si ho nedávno? Nebo to bylo na jiném zařízení? A v tu chvíli je jasné: heslo je pryč. Co teď?
Nepropadejte panice. Účet na Steamu je sice cenná věc – někdo v něm má hry za desetitisíce – ale Valve naštěstí poskytuje solidní nástroje pro obnovení. Tady je přehledně, krok za krokem, co dělat, když zapomenete heslo ke svému Steam účtu.
1. Nejdřív to zkuste znovu (ale s rozumem)
Než začnete cokoli řešit, zkuste si v klidu vzpomenout. Použili jste obvyklé heslo? Zkontrolujte, zda nemáte zapnutý Caps Lock, přepnutou klávesnici nebo zapomenutý speciální znak. Někdy je chyba jen v překlepu. Jestli ale ani po třetím pokusu neuspějete, je lepší jít rovnou na obnovení hesla. Příliš mnoho chybných pokusů by mohlo účet na čas zablokovat.
2. Použijte možnost „Zapomněli jste heslo?“
Na přihlašovací obrazovce klikněte na „Nemohu se přihlásit“ nebo „Zapomněli jste své heslo?“. Otevře se vám stránka s několika možnostmi:
- Zapomněl jsem své heslo
- Zapomněl jsem název účtu
- Můj účet byl ukraden
- Nemohu se přihlásit z jiného důvodu
Vyberte první možnost – zapomněl jsem své heslo. Poté zadejte buď e-mailovou adresu, telefonní číslo nebo název účtu. Pokud si alespoň na jedno z toho vzpomenete, máte šanci se k účtu dostat.

Gaming
3. Zkontrolujte e-mail (i spam)
Steam vám pošle e-mail s ověřovacím kódem nebo odkazem na reset hesla. Ten je platný jen omezenou dobu, takže je třeba jednat rychle. Pokud e-mail nepřijde do několika minut, podívejte se i do složky spam nebo hromadná pošta – občas tam zapadne.
Pokud máte účet chráněný dvoufázovým ověřením (Steam Guard), může být proces o něco složitější – ale zároveň bezpečnější. V takovém případě se vás systém může zeptat i na ověření přes mobilní aplikaci.
4. Nemáte přístup k e-mailu? Stále není konec
Tady už se dostáváme do složitější fáze, ale i tohle se dá vyřešit. Pokud nemáte přístup k původní e-mailové adrese, klikněte na možnost „Už nemám přístup k tomuto e-mailu“. Steam vás vyzve k vyplnění formuláře pro ověření vlastnictví účtu. Budete muset prokázat, že jste skutečným majitelem.
Připravte si:
- Poslední čtyři čísla platební karty, pokud jste s ní nakupovali
- Kód z papírové účtenky nebo digitální faktury z nákupu na Steamu
- Sériové číslo hry, kterou jste aktivovali (například z krabicové verze)
V ideálním případě použijte zařízení a IP adresu, ze které jste se ke Steamu běžně přihlašovali.
5. Když je účet ukraden nebo napaden
Ztratili jste heslo a máte podezření, že se vám někdo dostal do účtu? Pak zvolte v úvodním rozhraní možnost „Můj účet byl ukraden“. Steam má vlastní systém pro řešení napadených účtů a pokud doložíte, že jste majitelem, dokáže vám přístup obnovit. Počítejte ale s tím, že celý proces může trvat několik dní, obzvlášť pokud chybí potřebné informace.
6. Prevence do budoucna
Zní to jako samozřejmost, ale málokdo to opravdu dělá. A přitom si ušetříte spoustu problémů.
- Používejte správce hesel – například Bitwarden, 1Password nebo KeePass.
- Zapněte si Steam Guard – ověření pomocí mobilní aplikace nebo e-mailu je dnes standard.
- Zálohujte si kódy pro obnovu – Steam nabízí možnost vygenerovat si záložní kódy pro případ, že ztratíte přístup k e-mailu nebo mobilu.
- Aktualizujte kontaktní údaje – ať už měníte telefon nebo e-mail, nikdy nezapomeňte aktualizovat údaje u důležitých služeb.
Zapomenuté heslo na Steamu sice zamrzí, ale rozhodně to není konec světa. Valve má dobře nastavený systém obnovy a pokud máte aspoň základní údaje, k účtu se téměř vždy vrátíte. Klíčové je nepanikařit, projít si kroky uvedené výše a mít připravené informace, které mohou prokázat, že jste skutečný vlastník účtu.
A příště? Možná si heslo přece jen někam zapište – ideálně někam, kde ho nenajde váš mladší sourozenec nebo pes. Protože přístup k účtu, kde máte stovky hodin ve hrách, není věc, kterou chcete ztratit jen kvůli tomu, že jste si heslo nechali v hlavě.
Zdroj: autorský text, Steam