Článek
„Nyní budou naše programy zahraniční pomoci odpovědné americkým daňovým poplatníkům,“ informuje americké ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Marca Rubia.
Republikánský ministr zahraničí Marco Rubio v úterý [1.7.] oznámil, že USAID již nebude poskytovat pomoc jiným zemím.
„Od 1. července USAID oficiálně přestane poskytovat zahraniční pomoc,“ napsal.
Potvrdil, že programy zahraniční pomoci, které jsou v souladu s nynější politikou USA a které prosazují americké zájmy, přejdou pod správu ministerstva zahraničí. Tam, jak uvedl Rubio, budou finance poskytovány s větší odpovědností, strategií a efektivitou. Podle úřadu se programy zahraniční pomoci zaměří na zájmy Spojených států tak, aby v zahraničí podporovaly pouze jejich spojence.
„Ukázalo se, že Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj [USAID] tento standard výrazně nesplňuje,“ píše se v ministerském dokumentu.
Ve finančním roce 2023 podle USAID rozdělily Spojené státy na zahraniční pomoci 72 miliard dolarů [cca 1,73 bilionu Kč].
Podle Organizace spojených národů [OSN] loni financovaly USA 40 procent veškeré zahraniční humanitární pomoci ve světě. Mezi země s největším objemem americké pomoci patří Konžská demokratická republika, Ukrajina, Afghánistán nebo Etiopie. Programy financované USA zajišťovaly například léky, zdravotnický materiál, potraviny, ale i vzdělávání v rozvojových zemích, ale i dalších ekonomicky ne příliš slabých regionech, Českem nevyjímaje.
Ministr Rubio uvedl, že nová politika zahraniční pomoci USA se více propojí se zahraniční politikou administrativy prezidenta Donalda Trumpa a partnerů Spojených států.
Ministerstvo nově spravuje humanitární programy
Agentura pro zahraniční pomoc USAID patří mezi vládní agentury, které ministerstvo pro efektivitu vlády [DOGE], dříve vedené Elonem Muskem, zrušilo ve snaze zmenšit úřednický aparát. Někteří pracovníci USAID odešli do dřívější penze, jiní odešli sami, dostali výpověď nebo čerpají několikaměsíční pracovní volno.
Omezení programů pomoci v zahraničí a přechod agendy pod ministerstvo zahraničí zkritizovali počátkem týdne bývalí prezidenti USA George W. Bush a Barack Obama. Obama, jak píše agentura AP, označil konec USAID za tragédii a „kolosální chybu“.
Jeho předchůdce Bush zase kritizoval ukončení za jeho vlády nastartovaného programu PEPFAR, který financuje opatření na snížení přenosu viru HIV v rozvojových zemích. AP k tomu uvádí, že díky programu se předešlo až 25 milionům úmrtí v souvislosti s epidemií HIV a AIDS.
A ozývají se i další kritici.
„Je to nesmírně smutný den,“ řekl k pozastavení aktivit USAID ABC News Bob Kitchen, viceprezident pro krizové a humanitární akce Mezinárodního záchranného výboru [IRC].
Závislost rozvojových zemí na pomoci Spojených států
Kitchen uvedl, že IRC už přišlo o několik svých grantů. Financování organizace ze 40 procent pokrývaly právě programy USAID. V důsledku toho je podle něj několik činností IRC nyní uzavřeno a brzy skončí další. Včetně programů na zajištění vody a hygieny, mobilních zdravotních klinik a školních programů.
„Vypadá to, že tisíce dívek už nemohou v Afghánistánu chodit do žádné školy v důsledku ukončení tohoto programu,“ jmenoval pro ABC News jeden z dopadů ukončení zahraniční pomoci USA Kitchen.
Server ABC News zmiňuje i studii publikovanou v medicínském časopise The Lancet. Podle ní škrty v zahraniční pomoci USA můžou do roku 2030 způsobit více než 14 milionů dalších úmrtí. Autoři pomocí modelů odhadli dopady financování USAID na úmrtí v letech 2001 až 2021. Tým poté použil modely k odhadu dopadů do následujících pěti let.
Studie zjistila, že financování pomoci USAID zemím s nízkými a středními příjmy zabránilo více než 91 milionům úmrtí za dobu 21letého sledování, včetně 65% snížení úmrtnosti na HIV a AIDS a 51% snížení úmrtnosti na malárii.
Veronika Táchová